4-H Livestock Show and Sale 2019

South    |    Calgary    |    West Central   |   East Central    |     Northeast   |    Northwest    |  Peace 

 Province wide Livestock Show and Sale

 

   South Region - Beef

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

27-May

 

Silver Sage Community Corral

 

10:30
AM
74 6:00
PM

Dusty Plains 4-H Multi , Tilley 4-H, Jenner 4-H Beef, South Slope 4-H Beef, John Ware 4-H Beef, Bassano

 

Kristen Niznik
403-501-1476

 

27-May

 

Pincher Creek Horseshoe Pavillion

 

12:00
PM
26 6:00
PM

Timber Trails 4-H, Foothills
4-H Beef

 

Curtis Sinnott
403-627-8466

 

27-May

 

Vulcan Rodeo Grounds

 

11:00
AM
39 6:30
PM

Arrowwood 4-H Beef, Champion 4-H Multi, Lomond 4-H Multi

 

Glen Tharle
403-485-8044

 

31-May

 

Taber Agri-Plex

 

11:00
AM
50 Sale
June 1
2:00
PM

Taber 4-H Beef & Multi, Hays 4-H, Bon Ayr 4-H Beef, Retlaw Prairie 4-H Beef, Grassy Lake 4-H Beef

 

Ben Tams
403-317-0689

 

4-Jun

 

Claresholm Agri-Plex

 

10:00
AM
30 6:30
PM

Fort Macleod, Stavely-Parkland, Claresholm 4-H Beef Clubs

 

Jeanne White
403-315-4020

 

4-Jun

 

Cardston Agridome

 

1:00
PM
33 7:00
PM

Mountain Springs, Cardston Chinook 4-H Beef Clubs

 

Mark Smith
403-634-6144

 

5-Jun

 

Van Hierden Hay Shed- 1 mile north of Park Lake Provincial Park

 

2:30
PM
29 7:00
PM

Lethbridge Northern 4-H Beef

 

Susy Konynenbelt 
403-360-1980

 

8-Jun

 

Lethbridge Exhibition Grounds

 

9:00
AM
79 3:00
PM
(sheep sell first, then steers)

Del Bonita 4-H Beef, Readymade 4-H Beef , Raymond 4-H Beef, Milk River 4-H Beef, Lethbridge-Coaldale 4-H Beef,  Warner 4-H Beef

 

Chad Heggie
403-330-6048

 

8-Jun

 

Medicine Hat Exhibition Fieldhouse

 

9:00
AM
57 2:00
PM

Medicine Hat 4-H Beef, Seven Persons 4-H Beef, Irvine 4-H Beef, Borderline
4-H Multi, Bindloss 4-H Multi, Generations of Tomorrow

 

Carrie Lundquist 
403-526-4276

 

14-Jun

 

Foremost Rodeo Grounds

 

10:00
AM
14 2:00
PM

Shortgrass 4-H Beef

 

Tracy Snortland
403-594-1662

 

15-Jun

 

Burdett Arena

 

10:00
AM
8 2:00
PM

North Forty Mile 4-H Beef

 

Penny Pahl 
403-502-2139

 

South Region - Sheep

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

27-May

 

Pincher Creek Horseshoe Pavillion

 

12:30
PM
10 7:00
PM

Timber Trails & Foothills Beef (sheep projects)

 

Kathy Rast 
403-627-9281

 

31-May

 

Taber Agri-Plex

 

10:00
AM
60 Sale
June 1, 2:00
PM

New Ewe 4-H, Hays 4-H, Grassy Lake 4-H, Retlaw-Prairie Beef, Taber Beef & Multi

 

Ben Tams
403-317-0689

 

8-Jun

 

Lethbridge Exhibition Grounds

 

9:00
AM
95 3:00
PM
(sheep sell first, then steers)

Milk River 4-H Multi, Wild & Wooly, Del Bonita Multi, Turin

 

Monica Chapman
403-330-9120

 

8-Jun

 

Medicine Hat Exhibition Fieldhouse

 

9:00
AM
19 1:00
PM

Medicine Hat 4-H Multi, Seven Persons Beef, Bindloss Multi, Borderline Multi, Irvine Beef, Medicine Hat Beef

 

Terry Elliott 
403-928-7981

 

15-Jun

 

Burdett Arena

 

10:00
AM
7 2:00
PM

North Forty Mile 4-H Beef (sheep projects)

 

Penny Pahl 
403-502-2139

 

15-Jun

 

Silver Sage Arena

 

12:00
PM
19 6:00
PM

sheep projects from Brooks & Area 4-H Beef, Tilley 4-H Multi, South Slope 4-H Beef, Jenner

 

Nikki Peltzer 
403-793-1663

 

 

South Region - Swine

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

8-Jun

 

Medicine Hat Exhibition Fieldhouse

 

9:00
AM
7 3:00
PM

Seven Persons Beef (swine projects)

 

Terry Elliott 
403-928-7981

 

15-Jun

 

Silver Sage Arena

 

12:00
PM
3 6:00
PM

swine projects from Brooks & Area 4-H Beef

 

Nikki Peltzer 
403-793-1663

 

Calgary Region - Beef

Return to Top

20-May

 

High River Ag Grounds

 

 

1:00
PM
32 6:00
PM

Longview 4-H Beef Club

 

Stephen Hughes
403-601-0831

 

21-May

 

Carstairs Memorial Arena

 

1:30
PM
20 6:30
PM

West Carstairs 4-H Beef Club, Cremona 4-H Club

 

Dan Sheehan
403-816-5535

 

26-May

 

Hussar Arena

 

10:00
AM
43 3:00
PM

Hussar 4-H Beef Club

 

Janet Yule,
403-901-3253

 

27-May

 

Sundre Arena

 

10:00
AM
33 7:00
PM

Bergen 4-H Multi, Sundre 4-H Multi

 

Randy Wilson,
403-638-1764

 

June 1 - 2

 

Nutrien Western Events Centre Calgary Stampede Park (Show)

Ag Pavillion
Clagary Stampede Park (Sale)

 

June 1, 1:00
PM
Show
95 June 2, 12:00
PM
Sale

Airdrie 4-H Beef & Sheep Club, Balzac 4-H Beef, Bow Valley Beef & Multi 4-H Club, Crossfield-Madden 4-H Beef, Gladys 4-H Beef Club, Jumping Pound 4-H Club, Foothills 4-H Sheep & Multi Club, Millarville- Stockland
4-H Beef

 

Matthew McMullen
403-968-6055

 

4-Jun

 

Trochu Arena

 

11:00
AM
37 6:00
PM

Huxley 4-H Club, Swalwell 4-H Club, Three Hills/ Ghost Pine 4-H Beef

 

Joe Becker
403-546- 2752

 

6-Jun

 

Rockyford Arena

 

12:30
PM
40 6:00
PM

Rockyford Beef, Cheadle Beef

 

Eric Heuver
403-371-4725

 

8-Jun

 

Beiseker Arena

 

10:00
AM
8 12:00
PM

Central Beiseker 4-H Beef & Multi 

 

Dave Patterson
403-370-1219

 

10-Jun

 

Olds Cow Palace

 

9:30
AM
20 7:00
PM

Eagle Beef & Multi Club

 

Jack Fisher
403- 335-8518

 

Calgary Region -  Sheep

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

21-May

 

Carstairs Memorial Arena

 

1:30
PM
29 6:30
PM

West Carstairs 4-H Beef Club, Cremona 4-H Club

 

Dan Sheehan
403-816-5535

 

27-May

 

Sundre Arena

 

10:00
AM
14 7:00
PM

Bergen 4-H Multi, Sundre 4-H Multi

 

Randy Wilson, 403-638-1764

 

2-Jun

 

Calgary Stampede

 

June 1, 1:00
PM
138 June 2, 12:00
PM

Airdrie 4-H Beef & Sheep Club, Bergen 4-H Multi, Bow Valley Beef & Multi 4-H Club, Cheadle 4-H Club, Cremona 4-H, Foothills 4-H Sheep & Multi Club, Irricana Beef & Multi 4-H Club Millarville- Stockland 4-H Beef

 

Heather Hebbes
403-934-2292

 

4-Jun

 

Trochu Arena

 

11:00
AM
14 6:00
PM

Huxley 4-H Club, Swalwell
4-H Club, Three Hills/ Ghost Pine 4-H Beef

 

Joe Becker
403-546- 2752

 

6-Jun

 

Rockyford Arena

 

12:30
PM
25 6:00
PM

Rockyford Beef, Cheadle 4-H Club

 

Eric Heuver
403-371-4725

 

8-Jun

 

Beiseker Arena

 

10:00
AM
6 12:00
PM

Central Beiseker 4-H Beef & Multi 

 

Dave Patterson
403-370-1219

 

10-Jun

 

Olds Cow Palace

 

9:30
AM
14 7:00
PM

Eagle Beef & Multi Club

 

Jack Fisher
403-335-8518

 

West Central Region - Beef

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

27-Apr

 

Lakedell Ag Event Centre,  Westerose

 

9:00
AM
21 2:00
PM

Lakedell Beef

 

Kyley Denschikoff
780-991-0435

 

7-May

 

Calnash Ag Events Centre, Ponoka

 

9:00
AM
31 4:30
PM

West Ponoka, East Ponoka

 

Craig Jacklin
403-783-1453

 

13-May

 

Central Alberta Ag Society Show Pavillion

 

9:00
AM
45 6:00
PM

Nebraska, East Lacombe, Central Lacombe

 

Erin Vert
403-302-2326

 

13-May

 

Rimbey Agrim Center

 

9:00
AM
51 7:00
PM

Rimbey, Bluffton, Winfield

 

Dan Skeels
403-783-1217

 

13-May

 

Wetaskwin Ag Grounds

 

8:30
AM
39 2:30
PM

Rosebrier, Falun East

 

Calvin Shantz
780-360-5408

 

23-May

 

Kurt Browning Arena, Caroline

 

12:00
PM
28 7:00
PM

Rocky North, Rocky South

 

Greg Somers
403-418-5806

 

27-May

 

Innisfail Auction Market

 

1:00
PM
26 7:00
PM

Knee Hill Valley

 

Shawn Howard
403-227-4212 

 

3-Jun

 

Red Deer Westerner - Agricentre West 

 

9:00
AM
37 4:00
PM

Red Deer West, Bow Inn, Delburne

 

Travis Depalme
403-872-1549
Shannon Noirot                                                  403-322-1248

                                      

4-Jun

 

Camrose Regional Exhibition

 

TBD 63 TBD

Camrose, Rosalind, Armena, Bashaw,
New Norway

 

Josh Burnstad
780-608-6668

 

5-Jun

 

Eckville Arena

 

9:30
AM
56 6:00
PM

Rangeland, Hazel Dell, Gilby

 

Darly Loi
403-350-7374
Daryl Laitila
403-350-7374
Dawn Stauffer
403-588-3019    

                                

 

East Central Region - Beef

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

21-May

 

Byemoor Arena

 

9:00
AM
55 7:00
PM

Byemoor, Big Knife, Erskine, Big Valley

 

Suzanne Sorensen
403-741-8747

 

3-Jun

 

Delia Arena

 

9:00
AM
20 7:00
PM

Delia, Rumsey Rowley, Morrin Multi

 

Brad McDougald
403-321-0849

 

3-Jun

 

Killam Arena

 

9:00
AM
72 6:30
PM

Wavy Lake, Iron Creek, Hastings Coulee, Battle River

 

Bill Dietrich
780-608-7173
Lee-Ann Zimmer
780-678-7916

 

4-Jun

 

CRE Camrose

 

10:00 AM

 

63

 

5:30 PM

 

Camrose, Bashaw, Armena, Rosalind, New Norway

 

Josh Burnstad
780-608-6668

 

5-Jun

 

Consort Sportplex

 

8:30
AM
65 6:00
PM

Altario, Consort, Coronation, Paintearth

 

Scott Robinson
403-575-0251
Julie Nelson
403-575-0445

 

6-Jun

 

4-H Pavilion, Shorncliffe Lake, Czar

 

10:00
AM
21 6:00
PM

Czar Metiskow, Amisk, Stainsleigh

 

Geri Lynn Cromarty
780-753-8809

 

8-Jun

 

Hanna Arena

 

10:00
AM
62 7:00
PM

East Sounding Creek, Dryland Multi, Hanna Rangeland

 

Blaine Nelner
403-854-0738

 

East Central Region - Sheep

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

3-Jun

 

Delia Arena

 

9:00
AM
6 7:00
PM

Delia, Rumsey Rowley, Morrin Multi

 

Brad McDougald
403-321-0849

 

6-Jun

 

4-H Pavilion, Shorncliffe Lake

 

10:00
AM
8 6:00
PM
June 7

Czar Metiskow, Amisk, Stainsleigh

 

Geri Lynn Cromarty
780-753-8809

 

East Central Region - Swine

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

8-Jun

 

Hanna Arena

 

10:00
AM
6 7:00
PM

East Sounding Creek, Dryland Multi, Hanna Rangeland

 

Blaine Nelner
403-854-0738

 

Northeast Region - Beef

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

29-Apr

 

Holden Ag Complex

 

11:00
AM
43 7:00
PM

Holden Beef, Tofield Beef & Multi, Viking Beef

 

Robbie Chomik 
780-336-6424

 

27-May

 

Bonnyville Ag Grounds

 

10:00
AM
49 7:00
PM

Ardmore Beef, Beaver River Beef, Bonnyville Beef

 

Sandra Somers
780-573-9543

 

27-May

 

Vegreville Ag Society Ground

 

2:00
PM
14 7:00
PM

Vegreville 4-H Beef

 

Harold Albrecht
780-632-9999

 

27-May

 

Vermilion Fair Grounds

 

9:30
AM
31 2:00
PM

Clandonald Multi & Vermilion Beef

 

Fern Axley
780-741-2260
Derek Jones
780-853-9734

 

29-May

 

Marwayne Arena

 

10:00
AM
55 7:00
PM

3 Cities Beef, Kitscoty 4-H Beef, Marwayne 4-H Beef

 

Glen Jones
780-871-8172
Wanda Labiuk
780-846-2622
780-205-9745 
Chelsa Noble
306-839-7948

 

29-May

 

Minburn Ag Grounds

 

2:30
PM
12 6:00
PM

Innisfree-Minburn Beef

 

Tracy Rudolf
780-592-2081

 

31-May

 

Chipman Ag Grounds

 

2:00
PM
10 7:30
PM

Chipman 4-H Beef & Multi

 

Jaylynn Behiels
780-237-9133

 

31-May

 

Cadieux Agriculture Grounds, Lac La Biche

 

2:00
PM
11 7:00
PM

Lac La Biche Beef & NextGen 4-H

 

Rachel Feledichuk
780-404-6704

 

3-Jun

 

Two Hills Arena

 

9:00
AM
11 2:30
PM

Myrnam Beef, Two Hills Beef Multi 

 

Darrell Logazar
780-210-5895

 

3-Jun

 

St. Paul Ag Corral

 

11:00
AM
52 6:00
PM

Boscombe Multi, Elk Point, Goodridge, St. Lina, and St. Paul Multi

 

Denis Jodoin
780-210-0773
Gisele Kotowich
780-645-8299

 

5-Jun

 

Wainwright PMM

 

9:00
AM
29 4:30
PM

Chauvin Beef, Edgerton Multi, Greenshields Multi

 

Chad Rutledge
780-806-3014
Kurt Pedersen
780-209-9999

 

7-Jun

 

Vilna Arena

 

11:00
AM
12 4:00
PM

Bellis 4-H Beef

 

Shawn Cherniwchan
780-645-0285

 

10-Jun

 

Irma Fairgrounds

 

10:00
AM
23 5:00
PM

Irma Beef

 

Lyndsay Fleming
780-209-7800

 

 Northeast Region - Sheep 

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

24-May

 

St. Paul Ag Corral

 

2:00
PM
11 5:00
PM

St. Paul 4-H Multi

 

Nicole Leroux
780-614-1470

 

31-May

 

Chipman Ag Grounds

 

2:00
PM
3 7:30
PM

Chipman 4-H Beef & Multi

 

Jaylynn Behiels
780-237-9133

 

23-Jul

 

Vermilion Ag Society Ground (Sheep Barn)

 

1:00
PM
18 sheep & goats  6:30
PM

Vermilion Sheep Club

 

Paul Corbiere
780-853-7858

 

Northwest Region Beef

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

6-May

 

Thorsby Haymaker Center

 

11:00
AM
21 5:00
PM

Thorsby 4-H Multi

 

Julian Borys
780 940-0420

 

22-May

 

Heritage Pavilion

 

10:00
AM
38 7:00
PM

Duffield 4-H, Lakemere 4-H Beef

 

Annette Visser
780 885-1561

 

27-May

 

Barrhead Ag. Barn

 

9:00
AM
52 7:00
PM

Freedom Naples 4-H Multi, Meadowview 4-H Multi, Camp Creek 4-H Multi,
T & M 4-H

 

Robin Mackenzie
780 674-0802

 

May 26-27

 

Drayton Valley Omniplex (sale May 27) Female show May 26

 

10:00
AM
51 7:00
PM

Lin-Berry Buck 4-H Beef, Two Rivers 4-H Beef Club, Lobstick 4-H Beef & Multi Club

 

Tyler Calvert
587 879-4904

 

29-May

 

Josephburg Moyer Centre

 

9:00
AM
12 1:00
PM

Fort Saskatchewan 4-H Beef

 

Murray Skippen
780-719-5852

 

29-May

 

Sturgeon Agriplex, Cardiff AB

 

12:00
PM
33 6:15
PM

Bon Accord 4-H

 

Maureen Young
780 913-8641

 

June 2-3

 

NCL at Clyde AB (sale June 3) Female Show June 2

 

8:30
AM
48 1:00
PM

Double Diamond 4-H Multi, Pembina West 4-H Beef, Golden Sunset 4-H Beef, Sunniebend 4-H Beef

 

Bertha Kasbohm
780 349-2989

 

3-Jun

 

Boyle Agricultural Grounds

 

11:00
AM
27 3:00
PM

Boyle 4-H Club, Colinton 4-H Multi, Athabasca 4-H Beef,

 

Robyn Jackson
780 213-4556

 

3-Jun

 

Sobey's Arena, LRC, Leduc

 

1:00
PM
10 7:00
PM

Leduc 4-H Beef Club

 

Andrea Knull
780 719-7316

 

3-Jun

 

Mayerthorpe Ag Barn

 

9:30
AM
40 7:00
PM

Cherhill 4-H Multi, Anselmo Willing Workers 4-H Multi, Mayerthorpe 4-H Beef, Lakewell 4-H Multi

 

Lynne Lyster
780 305-9117

 

7-Jun

 

Repsol Place Edson AB

 

11:30
AM
38 7:00
PM

Carrot Creek 4-H Club, Edson 4-H Multi Club, Peers 4-H Multi Club

 

Zane Davis
780 795-2646

 

8-Jun

 

Waste Management of Canada Agriplex Thorhild

 

10:00
AM
13 3:00
PM

Newbrook 4-H Beef Builders

 

Jocelyn Toronchuk
780 656-5813

 

Northwest Region Sheep

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

22-May

 

Heritage Pavilion

 

10:00
AM
12 7:00
PM

Duffield 4-H, Lakemere 4-H Beef

 

Annette Visser
780 885-1561

 

27-May

 

Barrhead Ag. Barn

 

9:00
AM
16 7:00
PM

Freedom Naples 4-H Multi, Meadowview 4-H Multi, Camp Creek 4-H Multi

 

Robin Mackenzie
780 674-0802

 

3-Jun

 

Mayerthorpe Ag Barn

 

9:30
AM
20 7:00
PM

Cherhill 4-H Multi, Anselmo Willing Workers 4-H Multi, 4W 4-H Club

 

Lynne Lyster
780 305-9117

 

Northwest Region Swine

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

8-Jun

 

Waste Management of Canada Agriplex Thorhild

 

10:00
AM
3 3:00
PM

Newbrook 4-H Beef Builders

 

Jocelyn Toronchuk
780 656-5813

 

Peace Region -  Beef

Return to Top

13-May

Evergreen Park, Grande Prairie, AB

 

8:00
AM
61 6:00
PM

Bezanson 4-H Multi, Kleskun 4-H Multi, Grande Prairie 4-H Multi

 

Melanie Humbke
780-228-7635

 

21-May

 

Manning Ag Grounds, Manning, AB

 

9:00
AM
4 4:00
PM

Three Rivers 4-H Beef

 

Shay Steiger
250-833-7655

 

25-May

 

High Prairie AG Plex, High Prairie, AB

 

2:00
PM
8 6:00
PM

Coyote Acres 4-H Club

 

Louise Liebenberg
780-536-6654

 

27-May

 

Beaverlodge Ag Barns, Beaverlodge, AB

 

12:00
PM
42 7:00
PM

Valhalla 4-H Beef, Beaverlodge 4-H Beef

 

Lexi Balisky
780-343-5959,
Mark Jacklin
780-882-5456,
Emma Lambert
780-882-1037

 

1-Jun

 

High Prairie AG Plex, High Prairie, AB

 

1:00
PM
20 5:00
PM

Kinuso-Lakeside 4-H, Mirror Landing 4-H

 

Kristen Mason
780-524-9716

 

3-Jun

 

JE Hawker Pavillion, Fairview College, Fairview, AB

 

1:00
PM
14 7:00
PM

Montagneuse 4-H Multi Club, Fairview Livestock Club

 

Sandy Richardson
780-835-0590

 

3-Jun

 

Valleyview Ag-Plex

 

12:00
PM
24 7:00
PM

Da-She-Be 4-H, Wildrose 4-H, Little Smoky Spurs

 

Jackie Cuthbertson
780-837-4833

 

4-Jun

 

La Crete Community Centre, La Crete, AB

 

TBA 12 TBA

Northern Region 4-H Club

 

David or Dyan Froese
780-927-4219

 

5-Jun

 

Savanna Agri-Plex, Silver Valley, AB

 

10:00
AM
18 7:30
PM

Savanna 4-H Multi, East-West Woking 4-H Club, Eaglesham 4-H Beef

 

Chad Haddow
250-784-3924,
Shannon Purcha
780-359-2653,
Jody Armstrong
780-897-4080

 

10-Jun

 

Teepee Creek Ag Centre (Lyon's Production), Teepee Creek, AB 

 

2:00
PM
26 7:00
PM

Lakeview 4-H Club

 

Marla Nelson
780-897-4928

 

10-Jun

 

TBA

 

1:00
PM
10 6:30
PM

Berwyn Multicoveralls, Three Rivers Beef (?)

 

Paul Franz
780-618-5983

 

Peace Region -  Swine

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

3-Jun

 

JE Hawker Pavillion, Fairview College, Fairview, AB

 

1:00
PM
3 7:00
PM

Montagneuse 4-H Multi Club, Fairview Livestock Club

 

Sandy Richardson
780-835-0590

 

Peace Region -  Sheep

Return to Top

Date Location Show Time Head Sale Time Clubs
Participating
Committee
Contact

25-May

 

High Prairie AG Plex, High Prairie, AB

 

2:00
PM
10 6:00
PM

Coyote Acres 4-H Club

 

Louise Liebenberg
780-536-6654

 

1-Jun

 

High Prairie AG Plex, High Prairie, AB

 

1:00
PM
6 5:00
PM

Kinuso-Lakeside 4-H, Mirror Landing 4-H

 

Kristen Mason
780-524-9716

 

3-Jun

 

JE Hawker Pavillion, Fairview College, Fairview, AB

 

1:00
PM
3 7:00
PM

Montagneuse 4-H Multi Club, Fairview Livestock Club

 

Sandy Richardson
780-835-0590