4-H Livestock Show and Sale 2018

South    |    Calgary    |    West Central   |   East Central    |     Northeast   |    Northwest    |  Peace

 

South Region - Beef
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
28-May Silver Sage Community Corral 10:30
AM
73 6:00
PM
South Slope 4-H Beef, John Ware 4-H Beef, Dusty Plains 4-H Multi , Tilley 4-H, Jenner 4-H Beef Kristen Niznik
403-501-1476
28-May Pincher Creek Horseshoe Pavillion 1:00
PM
32 7:00
PM
Timber Trails 4-H, Foothills  4-H Beef Bryan Mackenzie
403-627-8266
28-May Vulcan Rodeo Grounds 11:00
AM
38 6:30
PM
Arrowwood 4-H Beef, Champion 4-H Multi, Lomond 4-H Multi Glen Tharle
403-485-8044
6-Jun Van Hierden Hay Shed- 1 mile north of Park Lake Provincial Park 2:30
PM
30 7:00
PM
Lethbridge Northern 4-H Beef Erik Dunsbergen
403-308-6662 or
403-732-4400
1-Jun Taber Agri-Plex 1:30
PM
56 Sale
June 2
1:30 pm
Taber 4-H Beef, Hays 4-H, Bon Ayr 4-H Beef, Retlaw Prairie 4-H Beef, Grassy Lake 4-H Beef Ben Tams
403-317-0689
5-Jun Claresholm Agri-Plex 9:00
AM
30 6:00
PM
Fort Macleod, Stavely-Parkland, Claresholm 4-H Beef Clubs Laura Symens
604-880-7515
5-Jun Cardston Agridome 1:00
PM
35 7:00
PM
Mountain Springs, Cardston Chinook 4-H Beef Clubs Brandon Wynder
403-635-2422
8-Jun Foremost Rodeo Grounds 10:00
AM
17 2:00
PM
Shortgrass 4-H Beef Byron Halvorson 
403-867-2599
9-Jun Lethbridge Exhibition Grounds 10:00
AM
85 4:00
PM
Del Bonita 4-H Beef, Readymade 4-H Beef , Raymond 4-H Beef, Milk River 4-H Beef, Lethbridge-Coaldale 4-H Beef,  Warner 4-H Beef Chad Heggie
403-330-6048
9-Jun Medicine Hat Exhibition & Stampede Fieldhouse 9:00
AM
42 2:00
PM
Medicine Hat 4-H Beef, Seven Persons 4-H Beef, Irvine 4-H Beef, Borderline 4-H Multi Carrie Lundquist
403-502-5726
16-Jun Burdett Arena 10:00
AM
9 1:00
PM
North Forty Mile 4-H Beef Penny Pahl 
403-502-2139
South Region - Sheep
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
2-Jun Taber Agri-Plex 10:00
AM
75 2:00
PM
New Ewe 4-H, Hays 4-H, Grassy Lake 4-H, Retlaw-Prairie Beef Ben Tams
403-317-0689
9-Jun Lethbridge Exhibition Grounds 9:00
AM
55 6:00 pm (following steers) Milk River 4-H Multi, Wild & Wooly, Del Bonita Multi Monica Chapman
403-330-9120
9-Jun Medicine Hat Exhibition Fieldhouse 12:00
PM
11 1:00
PM
Medicine Hat 4-H Multi, Seven Persons Beef (sheep projects) Shirley Elliott 
403-866-8528
16-Jun Burdett Arena 10:00
AM
6 2:00
PM
North Forty Mile 4-H Beef (sheep projects) Penny Pahl 
403-502-2139
16-Jun Silver Sage Arena 12:00
PM
20 6:00
PM
sheep projects from Brooks & Area 4-H Beef, Tilley 4-H Multi, South Slope 4-H Beef Nikki Peltzer 
403-793-1663
9-Jun Heritage Acres, Pincher Creek 1:00
PM
5 5:00
PM
Pincher Creek Chinook 4-H Multi,  Carolyn Robbins
403-627-2169 
28-May Pincher Creek Horseshoe Pavillion 1:00
PM
15 7:00
PM
Timber Trails & Foothills Beef (sheep projects) Bryan Mackenzie
403-627-8266
 South Region - Swine
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
9-Jun Heritage Acres, Pincher Creek 1:00
PM
9 7:00
PM
Pincher Creek Chinook 4-H Multi Carolyn Robbins
403-627-2169 
9-Jun Medicine Hat Exhibition Fieldhouse TBA 6 TBA Seven Persons Beef (swine projects) Shirley Elliott
403-866-8528
Calgary Region - Beef
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
22-May Carstairs Memorial Arena 1:30
PM
25 6:30
PM
West Carstairs Beef Club, Cremona 4-H Colin Heppner
403-473-3064
27-May Hussar Arena 10:00
AM
49  3:00
PM
(following show)
Hussar 4-H Club Janet Yule
403-901-3253
28-May Sundre  Arena 11:00
AM
34 7:00
PM
Bergen 4-H Multi, Sundre 4-H Multi Club Shelly Peppard
403-396-2123
2-Jun Nutrien Western Events Centre, Calgary Stampede Park TBD 90 June 3
1:00 PM
Airdrie 4-H Beef & Sheep Club, Balzac 4-H Beef, Bow Valley Beef & Multi 4-H Club, Crossfield-Madden 4-H Beef, Irricana 4-H Beef & Multi, Jumping Pound 4-H Club, Foothills 4-H Sheep & Multi Club, Millarville- Stockland 4-H Beef Pat Simpson
403-333-3597
3-Jun Ag Pavilion, Calgary Stampede Park   90   1:00
PM
Airdrie 4-H Beef & Sheep Club, Balzac 4-H Beef, Bow Valley Beef & Multi 4-H Club, Crossfield-Madden 4-H Beef, Irricana 4-H Beef & Multi, Jumping Pound 4-H Club, Foothills 4-H Sheep & Multi Club, Millarville- Stockland 4-H Beef Pat Simpson
403-333-3597
5-Jun Trochu Arena 11:00
AM
34 6:15
PM
Swalwell 4-H beef Club, Huxley 4-H Club, Three Hills/Ghost Pine 4-H Club Joe or Kelli Becker
403-669-3411
Glenda Bayes
403-443-2208 (H)
403-994-4044 
6-Jun Rockyford Arena 12:00
PM
80 6:00
PM
Rockyford 4-H Beef, Cheadle 4-H Club, Standard Sheep  Eric Heuver
403-371-4725
9-Jun Beiseker Arena 10:00
AM
15  1:00
PM
(following show)
Central Beiseker Dave Patterson
403-370-1219
11-Jun Olds Cow Palace 9:30
AM
16 6:30
PM
Eagle Beef and Multi Club Peggy Corbett
403-507-0628
Calgary Region -  Sheep
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
22-May Carstairs Memorial Arena 10:30
AM
22 6:30
PM
West Carstairs Beef Club, Cremona 4-H Colin Heppner
403-473-3064
28-May Sundre  Arena 11:00
AM
12 7:00
PM
Bergen 4-H Multi, Sundre 4-H Multi Club Shelly Peppard
403-396-2123
2-Jun Nutrien Western Events Centre, Calgary Stampede Park TBD 153   Airdrie 4-H Beef & Sheep Club, Bow Valley Beef & Multi 4-H Club, Cheadle 4-H Club, Cremona 4-H Club, Irricana 4-H Beef & Multi, Foothills 4-H Sheep & Multi Club, Joan Holmes
403-546-2073
403-620-0696
3-Jun Ag Pavilion, Calgary Stampede Park   153 (63 Market Lamb, 30 Pen of Three) 10:00
AM
Airdrie 4-H Beef & Sheep Club, Bow Valley Beef & Multi 4-H Club, Cheadle 4-H Club, Cremona 4-H Club, Irricana 4-H Beef & Multi, Foothills 4-H Sheep & Multi Club, Joan Holmes
403-546-2073
403-620-0696
5-Jun Trochu Arena 11:00
AM
13 6:15
PM
Swalwell 4-H Beef, Huxley 4-H Beef, Three Hills Ghost Pine 4-H Beef Joe or Kelli Becker
403-669-3411
6-Jun Rockyford Arena 12:00
PM
80 6:00
PM
Rockyford 4-H Beef, Cheadle 4-H Club, Standard Sheep  Eric Heuver
403-371-4725
9-Jun Beiseker Arena 10:00
AM
3 1:00
PM
(following show) 
Central Beiseker Dave Patterson
403-370-1219
11-Jun Olds Cow Palace 9:30
AM
11 6:30
PM
Eagle Beef and Multi Club Peggy Corbett
403-507-0628
Calgary Region -  Swine
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
9-Jun Beiseker Arena 10:00
AM
1 1:00
PM
(following show) 
Central Beiseker Dave Patterson
403-370-1219
West Central Region - Beef
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
28-Apr Lakedell Ag Society, Westerose 9:30
AM
16 2:00
PM
Lakedell Beef Corei Schmidt
780-389-3672
8-May Calnash Ag Events Centre, Ponoka 9:00
AM
23 4:30
PM
West Ponoka, East Ponoka James Hagemann
403-396-7939
14-May Central Alberta Ag Society Show Pavillion 9:30
AM
39 6:30
PM
Nebraska, East Lacombe, Central Lacombe Erin Vert
403-748-3970
14-May Rimbey Agrim Center 9:00
AM
46 7:00
PM
Rimbey, Bluffton, Winfield Dan Skeels
403-783-1217
14-May Wetaskwin Ag Grounds 8:30
AM
39 2:30
PM
Rosebrier, Falun East Calvin Shantz
780-360-5408
24-May Kurt Browning Arena, Caroline 12:00
PM
33 7:00
PM
Rocky North, Rocky South Greg Somers
403-418-5806
28-May Innisfail Auction Market 1:00
PM
19 7:00
PM
Knee Hill Valley Shawn Howard
403-227-4212  Or 
403-512-1159
4-Jun Red Deer Westerner - Agricentre West  9:00
AM
50 4:00
PM
Red Deer West, Bow Inn, Delburne Travis Depalme
403-872-1549
5-Jun Camrose Regional Exhibition 10:00
AM
65 4:00
PM
Camrose, Rosalind, Armena, Bashaw, New Norway Dwayne Holowachuk
780-878-4098
6-Jun Eckville Arena 9:30
AM
47 6:30
PM
Rangeland, Hazel Dell, Gilby Sandra Frid
403--877-4693
Daryl Laitila
403-350-7374
West Central Region - Sheep
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
26-May Central Alberta Ag Society Show Pavillion 10:00
AM
9 1:00
PM
Crestomere Multi Club Laverne Seib
780-304-2447
East Central Region - Beef
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
4-Jun Delia Arena 9:30
AM
30 7:00
PM
Delia, Rumsey Rowley, Hesketh Orkeny Lisa Paget
403-572-3665
4-Jun Forestburg 9:00
AM
55 7:00
PM
Wavy Lake, Iron Creek, Hastings Coulee, Battle River Bill Dietrich
780-608-7173
4-Jun Alliance Arena 9:00
AM
70 5:00
PM
Altario, Consort, Coronation, Brownfield, Paintearth Tracey Caseley
403- 578-3529  or 
403-575-0309
5-Jun Stettler Agriplex 9:00
AM
60 7:00
PM
Byemoor, Big Knife, Erskine, Big Valley Lorisa  McAllister
403-323-5000
7-Jun 4-H Pavilion, Shorncliffe Lake, Czar 10:00
AM
23 6:00
PM
Czar Metiskow, Amisk, Stainsleigh Sylvia Axley
780-857-2094
9-Jun Cross Roads Centre, Oyem 10:00
AM
60 7:00
PM
East Sounding Creek, Dryland Multi, Hanna Rangeland,  Nadine Rude
403-664-1664
East Central Region - Sheep
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
7-Jun 4-H Pavilion, Shorncliffe Lake June 6
3:00 PM 
10 June 7
6:00 PM 
Czar Metiskow, Amisk, Stainsleigh Rod Turner
780-856-3322
Northeast Region - Beef
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
30-Apr Holden Ag Complex 2:00
PM
32 7:00
PM
Holden, Tofield Beef & Multi, Viking Beef Robbie Chomik
780-336-6424
28-May Bonnyville Rodeo Grounds 11:00
AM
54 7:00
PM
Ardmore Beef, Beaver River Beef, Bonnyville Beef Heather Brundige
780-812-9250
780-573-2597
28-May Vegreville Ag Society Ground 1:00
PM
12 7:00
PM
Vegreville 4-H Beef Harold Albrecht
780-632-7147
780-632-9999
28-May Vermilion Fair Grounds 9:30
AM
37 2:30
PM
Clandonald Multi & Vermilion Beef Janet Nowosad
780-853-2742 
Warren Swanson
780-853-7947
30-May Minburn Ag Grounds 2:00
PM
13 6:00
PM
Innisfree-Minburn Beef Tracy Rudolf
780-592-2081
4-Jun Lloyd Expo-Ag Grounds 1:30
PM
16 2:00
PM
3 Cities 4-H Beef Glen Jones
780-871-8172
4-Jun Chipman Ag Grounds 1:00
PM
9 7:00
PM
Chipman 4-H Beef & Multi Harold Mulholland
587-341-6886
4-Jun Myrnam Arena 10:00
AM
18 3:00
PM
Myrnam Beef, Two Hills Beef Multi  Josie Pashulka
780-741-2188
Dave Dyck
780-208-6145
4-Jun St. Paul Ag Corral 11:00
AM
55 6:30
PM
Boscombe Multi, Elk Point, Goodridge, St. Lina, and St. Paul Multi Kevin Wirsta
780-614-5959
6-Jun Chauvin Arena 9:00
AM
15 5:00
PM
Chauvin Beef, Edgerton Multi, Greenshields Multi Dusty Haldenby
780-753-1733
8-Jun Lakeland Agricom 2:00
PM
9 7:00
PM
Lac La Biche Amber Feledichuk
780-623-9233
8-Jun Waskatenau Arena 11:00
AM
14 4:30
PM
Bellis 4-H Beef Tina Senetza
780-656-1050
13-Jun Kitscoty Arena 10:00
AM
31 4:00
PM
Kitscoty 4-H Beef, Marwayne 4-H Beef Wanda Labiuk
780-846-2622 or
780-205-9745 
Chelsa Noble
306-839-7948
13-Jun Irma Fairgrounds 10:00
AM
24 5:00
PM
Irma Beef Rheann Crawford
780-842-8961
Lyndsay Fleming
780-209-7800
 Northeast Region - Sheep 
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
25-May St. Paul Ag Corral 2:00
PM
9 5:00
PM
St. Paul 4-H Multi Nicole Leroux
780-614-7470
24-Jul Vermilion Ag Society Ground (Sheep Barn) 1:00
PM
16 sheep     6 goats 7:00
PM
Vermilion Sheep Club Penny Westergaard
780-581-4137
 Northeast Region - Swine
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
28-May Bonnyville Rodeo Grounds 11:00
AM
3 7:00
PM
Ardmore Beef, Beaver River Beef, Bonnyville Beef Heather Brundige
780-812-9250 or
780-573-2597
Northwest Region Beef
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
7-May Thorsby Haymkaer Center 11:15
AM
25 5:00
PM
Thorsby Multi 4-H Club Julian Borys
780-940-0402
23-May Heritage Pavilion Stony Plain 10:00
AM
25 7:00
PM
Duffield 4-H, Lakemere 4-H Beef Chris Bowman
780-497-2466
Annette Visser
780-885-1561
28-May Moyer Recreation Centre - Josephburg 9:00
AM
18 1:00
PM
Fort Saskatchewan Taylor or Cindy Kalbfleisch
780-913-0908
780-818-4781
28-May Barrhead Ag. Barn 9:00
AM
38 7:00
PM
T & M 4-H Club, Freedom Naples, 4-H Multi, Meadowview 4-H Multi, Camp Creek 4-H Multi Emma Van Loon
780-305-9481
28-May Drayton Valley Omni Plex 9:00
AM
50 7:00
PM
Two Rivers 4-H Beef Club, Lin-Berry Buck 4-H Beef, Lobstick 4-H Beef & Multi Club, Big West Cruizers 4-H Tyler Calvert
780-879-4904
30-May Sturgeon Agriplex, Cardiff AB 12:00
PM
29 6:15
PM
Bon Accord 4-H  Maureen Young
780-913-8641
1-Jun Repsol Place 1021 49 St. Edson 11:30
AM
43 7:00
PM
Carrot Creek 4-H Club, Edson 4-H Multi Club, Peers 4-H Multi Club Zane Davis
780-795-2646
2-Jun Thorhild Northern Lights Agriplex 10:00
AM
10 3:00
PM
Newbrook 4-H Beef Builders Jocelyn Toronchuk
780-576-2294
3-Jun North Central Livestock, Clyde(Heifer) 1:00
PM
42 N/A Golden Sunset 4-H Beef, Double Diamond 4-H Multi, Sunnibend 4-H Beef, Pembina West 4-H Beef Bertha Kasbohm
780-349-2989
4-Jun North Central Livestock, Clyde(Steer) 8:30
AM
60 1:00
PM
Golden Sunset 4-H Beef, Double Diamond 4-H Multi, Sunnibend 4-H Beef, Pembina West 4-H Beef Bertha Kasbohm
780-349-2989
4-Jun Sobey's Arena, LRC Leduc 1:00
PM
16 7:00
PM
Leduc 4-H Beef Club Andrea Knull
780-719-7316
4-Jun Iceberg Arena Athabasca 11:00
AM
20 3:00
PM
Athabasca 4-H Beef, Boyle 4-H Club, Colinton 4-H Multi Louise Bulas
780-675-4359
4-Jun Mayerthorpe Ag. Barn 9:00
AM
41 7:00
PM
Mayerthorpe 4-H Beef, Anselmo Willing Workers 4-H Multi, Lakewell 4-H Multi, Cherhill 4-H Multi, 4W 4-H Club Lynn Lyster
780-305-9117
Northwest Region Sheep
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
23-May Heritage Pavilion Stony Plain 10:00
AM
6 7:00
PM
Duffield 4-H, Lakemere 4-H Beef Chris Bowman
780-497-2466
Annette Visser
780-885-1561
28-May Barrhead Ag. Barn 9:00
AM
28 7:00
PM
T & M 4-H Club, Freedom Naples, 4-H Multi, Meadowview 4-H Multi, Camp Creek 4-H Multi Emma Van Loon
780-305-9481
4-Jun Mayerthorpe Ag. Barn 9:00
AM
22 7:00
PM
Mayerthorpe 4-H Beef, Anselmo Willing Workers 4-H Multi, Lakewell 4-H Multi, Cherhill 4-H Multi, 4W 4-H Club Lynn Lyster
780-305-9117
Northwest Region Swine
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
2-Jun Thorhild Northern Lights Agriplex 10:00
AM
2 3:00
PM
Newbrook 4-H Beef Builders Jocelyn Toronchuk
780-576-2294
Peace Region -  Beef
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
14-May Evergreen Park,
Grande Prairie
8:00
AM
51 5:30
PM
Bezanson Multi, Kleskun Beef, Grande Prairie 4-H Multi Sharmain Lockard
780-518-5033
Chad Marthaller
780-933-7220
22-May Battle River Ag Grounds, Manning 12:30
PM
9 7:00
PM
Three Rivers 4-H Beef Erin Bigler
780-836-9697
28-May Beaverlodge Ag Barns 12:00
PM
43 7:00
PM
Beaverlodge                 Valhalla Beef             Lexi Balisky
587-343-5959
Billy Smith
780-518-5225
2-Jun High Prairie Agriplex 10:00
AM
30 5:00
PM
Coyote Acres,                        Kinuso Lakeside,                     Mirror Landing 4-H  Edie Klassen
780-805-1976   
4-Jun JE Hawker Pavillion - Fairview 1:00
PM
21 7:00
PM
Fairview 4-H Livestock, Montagneuse Multi Sandy Richardson
780-835-0590
Nicole Heck
780-835-1543
4-Jun Valleyview Ag Plex 12:15
PM
18 7:00
PM
Da-She-Be,                            Wildrose,                                      Little Smoky Spurs Jackie Cuthbertson
780-837-4833
5-Jun La Crete Community Equine Center 2:30
PM
25 7:00
PM
Northern Region 4-H Club David or Dyan Froese
780-927-4219
6-Jun Spirit River Arena 10:00
AM
48 7:30
PM
East-West Woking,         Savanna 4-H Multi,     Eaglesham Beef Leanna Nielsen
780-359-2071
Ken Dolen
780-351-2223
11-Jun Pioneer Village (Grimshaw) 1:00
PM
1 TBA Berwyn Multi-Coveralls Peace River Clubs Paul Franz
780-618-5983
11-Jun TP Creek AG Event Centre (Junction Hiways 674 & 733) 3:00
PM
20 7:00
PM
Lakeview 4-H Beef Tina Nelson
780-814-3559
Peace Region -  Sheep
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
2-Jun High Prairie Agriplex 10:00
AM
12 5:00
PM
Coyote Acres 4-H  Sherry Monteith
780-523-2836
4-Jun JE Hawker Pavillion  Fairview 1:00
PM
4 7:00
PM
Fairview 4-H Livestock Nicole Heck
780-835-1543
6-Jun Savanna Rec Plex 10:00
AM
12 7:30
PM
Savanna 4-H Multi Club Ken Dolen
780-351-2223
11-Jun TP Creek AG Event Centre (Junction Hiways 674 & 733) 3:00
PM
5 7:00
PM
Lakeview 4-H Beef Tina Nelson
780-814-3559
Peace Region -  Swine
Date Location Show Time Head Sale Time Clubs Participating Committee Contact
4-Jun JE Hawker Pavillion Fairview 1:00
PM
10 7:00
PM
Fairview 4-H Livestock, Montagneuse Multi Sandy Richardson
780-835-0590
Nicole Heck
780-835-1543